Jak światło wpływa na makijaż i pracę makijażystki?

Światło mam duży wpływ na spostrzeganie otaczającego nas świata. Ma również duże znaczenie przy odbiorze kolorów, na które patrzymy. Jest to szczególnie zauważalne w sklepach, gdzie panuje mocne, jasne oświetlenie mające na celu maksymalnie wyeksponować towar.

W makijażu światło pełni równie ważną funkcję. Po pierwsze pozwala bardzo precyzyjnie określić, gdzie ma zostać nałożony produkt, jak go rozprowadzić oraz w którym miejscu usunąć usterkę. Po drugie rodzaj światła ma spore znaczenie w odbiorze makijażu i tego, jak prezentuje się na twarzy.
Podstawowym błędem, jaki obserwuję u osób zajmujących się makijażem, jest niedopasowanie makijażu do oświetlenia, w jakim będzie się prezentowała ich klientka. Najczęściej spotykam się z brakiem wyczucia dotyczącego aplikacji kosmetyków.  Niedopasowana formuła do rodzaju skóry oraz zbyt duża ilość nakładanych produktów sprawia, że twarz w nieodpowiednim świetle wygląda nieestetycznie. Przeważnie wynika to niestety z braku wiedzy oraz słabo rozwiniętego zmysłu estetycznego osoby wykonującej makijaż.
W przypadku makijaży scenicznych, telewizyjnych i tych, które będą mocno oświetlone (np. sesja zdjęciowa w studio), nałożenie większej ilości kosmetyków jest uzasadnione. Twarz aktora w teatrze musi być dobrze widoczna z ostatnich rzędów, a w studio telewizyjnym również panuje mocne oświetlenie.  W takich warunkach mocniejsze krycie i intensywność natężenia koloru rozprasza się i twarz wygląda dobrze. Pracując kiedyś w perfumerii,  nie raz śmiałam się z koleżankami, że nasze makijaże wykonane w domowym oświetleniu (czasami naprawdę mocne-tak przynajmniej myślałyśmy, wychodząc z domu) w intensywnie oświetlonym miejscu pracy, wymagały poprawek i wzmocnienia swojej intensywności. W autobusie zawsze budziłyśmy nie lada emocje, szczególnie jadąc do pracy rano w pełnym, błyszczącym make-upie. Taka praca! 
Jednak kobieta, która na co dzień maluje się delikatnie lub nie robi tego wcale, może wyglądać w mocnym makijażu karykaturalnie. Oczywiście widzimy zdjęcia przed i po makijażu, a efekt budzi podziw. Jednak są to zdjęcia przeważnie wykonane telefonem z efektem wygładzania skóry oraz przy użyciu mocnego oświetlenia. Czyli wracamy do punktu wyjścia.

Oprócz dobrze dobranej kolorystyki, która jest równie kluczowa (jednak nie o niej jest ten wpis) ilość nałożonego produktu, technika aplikacji i znajomość warunków oświetleniowych panujących w miejscu przebywania osoby malowanej jest niezbędna.

Jeżeli klientka wybiera się na ślub i za oknem jest pochmurno, a w lokalu jest zimne mocne oświetlenie, każda niedoskonałość na jej twarzy będzie widoczna. Z powodu braku łagodnego światła rysy się wyostrzą. Jest to najmniej korzystne światło, w jakim możemy przebywać. Produkty powinny być rozprowadzone na twarzy bardzo dokładnie i w minimalnej ilości.

W słoneczny dzień, kiedy światło jest mocne i kontrastowe, a klientka planuje sesję zdjęciową w plenerze, można wykonać mocniejszy makijaż. Do takiego oświetlenia dobrze wykonać profesjonalne konturowanie twarzy, dzięki czemu twarz nie będzie sprawiała wrażenia płaskiej. Najkorzystniej prezentujemy się w miękkim, cieplejszym świetle, skierowany bezpośrednio na nas. Nie bez powodu osoby zajmujące się fotografią uwielbiają tak zwane Golden Hour, czyli godziny tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca. Jest to czas, kiedy promienie słoneczne dają miękką, złotą poświatę.

Podsumowując zagadnienie światła w makijażu, należy każdą klientkę traktować indywidualnie, dopasowując techniki nakładania oraz używane produkty do warunków, w jakich będzie się ona prezentować. Indywidualne dopasowanie wykonywanej usługi jest kluczowym elementem profesjonalizmu i  kwalifikacji specjalistycznej wykonującego makijaż.

Tu możesz przeczytać dlaczego twórcza praca mnie uszczęsliwia: http://www.littlebitofmakeup.pl/dlaczego-tworcza-praca-mnie-uszczesliwia/

 

Jak światło wpływa na makijaż i pracę makijażystki?Jak światło wpływa na makijaż i pracę makijażystki?

2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: