Co to jest garderoba kapsułowa?

Wydawać by się mogło, że termin garderoby kapsułowej jest czymś świeżym na rynku mody i podążającym za obecnymi trendami związanymi ze slow life. Jednak pojęcie „capsule wardrobe” pojawiła się już w latach 70′ ubiegłego wieku, za sprawą Susie Faux, założycielki butiku w Londynie o wdzięcznej nazwie Wardrobe. Jako osoba zajmująca się pomaganiem kobietom w odnajdywaniu swojego stylu, zarówno w garderobie jak w makijażu, Susie zapoczątkowała trend na budowanie garderoby ułatwiającej życie codzienne. W 1985 roku projektantka Donna Karan jako pierwsza rozpowszechniła pojęcie garderoby kapsułowej na szeroką skalę.  Stworzyła kolekcję skierowana do pracujących kobiet sukcesu, która poprzez kompatybilność wszystkich jej elementów, rozwiązywała odwieczny, kobiecy dylemat: W co mam się ubrać? Zwolenniczki tej propozycji, zamiast tracić czas na komponowaniu nowych stylizacji, miały ułatwione zadanie i mogły skupić większą uwagę na swojej pracy, pasjach i wyglądać nienagannie w każdej sytuacji.

Głównym założeniem garderoby kapsułowej jest zbudowanie swojej szafy na bazie kilkunastu, ponadczasowych elementów, które za pomocą dodatków można ze sobą łączyć w różne zestawy stylizacyjne. Kolorystyka powinna opierać się na podstawowych kolorach bazowych, do których zaliczamy: szary, czarny, biały, granatowy oraz brąz. Barwne akcenty wprowadzamy za sprawą dodatków. 

Ilość elementów powinna mieścić się w przedziale 33- 40 sztuk odzieży, która wystarcza na stworzenie zestawów potrzebnych na jeden sezon. W przypadku naszej strefy klimatycznej będzie to sezon wiosna/lato i jesień/zima. Niektórzy organizują sobie szafę na okres 1 miesiąca, inni praktykujący na okres 3 miesięcy. Uważam, że jest to kwestia indywidualna, podyktowana trybem życia oraz aktywnością zawodową. Mnie osobiście odpowiada podział na sezony, ponieważ w obecnej chwili jest to dla mnie najbardziej komfortowe i szybkie w realizacji rozwiązanie. Opowiem więcej o swojej garderobie w kolejnych postach, teraz przedstawię ogólne założenia, które pomagają w organizacji szafy.

Co wchodzi w skład garderoby kapsułowej?

 • odzież wierzchnia, czyli płaszcze i kurtki
 • góry, czyli bluzki, T-shirty, swetry
 • doły, czyli spodnie i spódnice 
 • żakiety
 • sukienki
 • buty

Co nie wchodzi w skład garderoby kapsułowej?

 • bielizna
 • torebki
 • dodatki
 • biżuteria
 • odzież sportowa
 • odzież do spania: piżama, koszula nocna

 Wymienione elementy niewchodzące w skład kapsuły, możemy mieć w dowolnej ilości. W przypadku torebek jest to spore udogodnienie, ponieważ w zależności od jej wyboru możemy całkowicie zmienić charakter stroju, o czym również jeszcze będę pisać.

Dla mnie budowanie szafy na podstawie systemu kapsułowego okazało się wybawieniem. Jestem ubraniową minimalistką, o czym pisałam tu:http://www.littlebitofmakeup.pl/dlaczego-jestem-zwolenniczka-minimalizmu-w-garderobie/
Lubię dobrze wyglądać, poszukiwania wymarzonej torebki również sprawiają mi radość, jednocześnie duża ilość ubrań wprowadza chaos w mojej dziennej rutynie (po prostu nie chce mi się nad nimi panować).  Zakupy nie są moją ukochaną formą relaksu i nie jestem ogarnięta szałem posiadania czegoś nowego, co drugi dzień. Jeżeli też tak masz, to organizacja garderoby kapsułowej powinna rozwiązać Twoje problemy raz na zawsze! ;)
W kolejnych wpisach przedstawię mój plan i przykłady kompletowania kapsuły.  Mam nadzieję, że ułatwi to Tobie  organizację własnej szafy.
Zostań ze mną!

 

Co to jest garderoba kapsułowa?

 

11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: