Co to jest styl Boho? Historia i współczesne przykłady.

Jestem wielka fanka stylu Boho. Kojarzy mi się on z luzem, świeżością i otwartością umysłu. Nie bez powodu moje skojarzenia nawiązują do tych zagadnień, ponieważ słowo „boho” jest ściśle związane z XIX wieczną bohemą, czyli wyzwolonym środowiskiem artystycznym. Niczym nieograniczony umysł jest zdolny do tworzenia awangardowych i nowatorskich rzeczy.  Tworzenie jest  ściśle zawiązane z naszą naturą i wewnętrznym potencjałem. Boho w modzie oznacza wolność, dowolność w interpretacji, kreatywność i podążanie swoją ścieżką. Łączenie ze sobą z pozoru niepasujących rzeczy i czerpanie z tego, co najlepsze z każdego stylu.

Dla osób nieznających historii mody i niepodążających za tendencjami, boho kojarzyć się może jedynie z młodzieżowymi, mało estetycznymi stylizacjami festiwalowymi. Ludzie łączą  to pojęcie również z Kate Moss, uznaną za współczesną królowa tego stylu. Jednak jest to jedynie namiastka wiadomości na jego  temat.

 Prekursorką stylu boho  była muza Pabla Picassa, Dora Maar. Ta ekscentryczna, pochodząca z Francji artystka zajmowała się niezwykle ekspresyjną sztuka fotografii, malarstwem i poezją. To ona jako pierwsza stosowała w swoich pracach pióra i bardzo intensywne kolory, które razem tworzyły wielobarwne kompozycje. W latach 60 ubiegłego wieku przedstawicielka stylu boho była Veruschka, niemiecka modelka, aktorka i fotografka.  Jestem jej wielką fanką i uwielbiam patrzeć na  fotografie, które przedstawiają stworzone przez nią kreacje. Do dzisiaj zbiór jej zdjęć jest inspiracją dla świata mody i sztuki. Kolejną wspaniałą kobietą kojarzącą się ze stylem boho była Loulou De La Falaise, muza i projektantka akcesoriów u Yves Saint Laurenta. Jej zamiłowanie do nakryć głowy i oryginalnych dodatków spowodowało, że stworzyła swój niepowtarzalny styl, w którym zakochały się kobiety na całym świecie.

W obecnym momencie jedną z najbardziej rozpoznawalnych projektantek tworzących swoje projekty w stylu boho, jest Isabel Marant. Ta francuska projektantka łączy paryski szyk z luzem i swobodą formy. Boho w stylu glamour to domena Roberto Cavallego i Domu Mody Pucci. Również mój ulubiony Dom Mody Missoni  tworzy swoje projekty na podstawie tej tendencji. Na co dzień wolę komfortowy styl Isabel Marant, jednak do zdjęć z chęcią bym przywdziała jedna z oszałamiających sukni od Pucci.

Bardzo popularne stały się również suknie ślubne w stylu boho, które za sprawa koronek i prostej, luźnej formy okalają ciało. Przyjęcie weselne w klimacie boho, to jedna z moich wielkich inspiracji. Dużo kwiatów, świeczki i naturalne materiały, to detale, które urzekają mnie swoją prostotą formy i wspaniałym nastrojem, który budują. Może uda mi się kiedyś przygotować takie stylizowane przyjęcie.  Trzymaj kciuki! 🙂

W kolejnym poście opiszę stylizację, którą mam na sobie. Idealnie wpisuje się ona w styl boho, a jej elementy wchodzą w skład mojej wiosenno/letniej garderoby kapsułowej. Jeżeli chcesz wiedzieć, co to jest garderoba kapsułowa, to zapraszam Cię do przeczytania artykułu: http://www.littlebitofmakeup.pl/co-to-jest-garderoba-kapsulowa/

Co to jest styl Boho? Historia i współczesne przykłady.

14

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: