Historia makijażu – lata 70

Dzisiaj przedstawiam Wam kolejną porcję wiedzy na temat historii makijażu. Jedną z moich ulubionych dekad były lata 70 ubiegłego czasu. Uwielbiam ten okres za wspaniałe suknie, spodnie dzwony, bujne włosy, ekspresyjny makijaż i sterczące sutki, które nikogo nie gorszyły. Falujące bez skrępowania biusty, odziane jedynie w lejące jedwabie, były wtedy na porządku dziennym. W latach 70 zapanował istny szał na nieskrępowane epatowanie kobiecością. Bianca Jagger miała styl, który oddawał ducha tej epoki. W dniu swojego ślubu z Mickiem Jaggerem zamiast sukni ślubnej, miała na sobie marynarkę ubraną na nagie ciało. Ten ślubny komplet ze spodniami i dużym kapeluszem przeszedł do historii, jako nowoczesny zestaw wyzwolonej panny młodej. Do tej pory jest on inspiracją dla stylistów.

Ikoną tamtych czasów była również Barbara Hulanicki, założycielka Domu Mody Biba. Pani Hulanicki była prekursorką wielobarwnego, bardzo efektownego makijażu oczu. Kolorami dominującymi w palecie Biby były przybrudzone, ciemne i iskrzące odcienie rdzy, musztardy, zielenie i granaty. Jako pierwsza wprowadziła na rynek ciemne kolory pomadek do ust. Jej brązowa pomadka wyprzedała się w trzydzieści minut po wprowadzeniu do sprzedaży. Makijaż Biby opierał się na miękkich plamach kolorystycznych i braku graficzności, także był zupełnym przeciwieństwem tego, z czym kojarzymy wcześniejsze lata 60. W 1972 roku Biba stworzyła pierwszą na świecie kolekcję do makijażu dla kobiet o ciemnej karnacji. Natomiast przed zakupem każdy produkt można było przetestować, a wyszkolone osoby wykonywały makijaże każdej dziewczynie, która sobie tego zażyczyła. Obecnie taką usługę mają w swojej ofercie jedynie luksusowe perfumerie, np. Douglas i Sephora. W tamtym czasie była to nowość w sprzedaży bezpośredniej.

Jakie cechy charakterystyczne posiadał makijaż w latach 70?

Przede wszystkim makijaż w tamtym czasie był bardzo ekspresyjny. Kolory były intensywne, metaliczne i nakładane na całej powierzchni oczu. Usta były podkreślane intensywnymi barwami z lakierowanym lub metalicznym wykończeniem. Królowały czerwienie, pomarańcze i róże. W opozycji pojawił się makijaż bardzo naturalny lub zupełny jego brak. Można powiedzieć, że lata 70 były również kolebką make-up no make-up, zapoczątkowanego przez naturalne i niczym nieskrępowane wyznawczynie ruchu hipisowskiego.

Moja interpretacja makijażu w stylu gorących lat 70 to połączenie ciemnych odcieni granatu, miedzi i złota. Usta podkreśliłam pomadką w kolorze żywej czerwieni wykończonej błyszczykiem. Na co dzień nie preferuję lakierowanych ust, ze względu na tendencję do rozlewania się produktu poza ich kontur. Jednak do zdjęć lakierowane usta prezentują się rewelacyjnie. Skórę twarzy wyrównałam niewielką ilością rozświetlającego podkładu. Kości policzkowe celowo zostawiłam niepodkreślone. Look wykończyłam charakterystyczną dla tamtego okresu ozdobną na szyi.
Inspiracje możemy znaleźć wszędzie. Odnoszenie się do historii i czerpanie z niej, jest jednym z elementów poznawania naszej tożsamości. Preferencje i upodobania są róże, jednak najważniejsze jest podążanie za modą w zgodzie ze sobą. Tyczy się to również kwestii związanej z tworzenia wizerunku za pomocą makijażu. Także zachęcam do próbowania i tworzenia swojego unikatowego stylu.
Tu możesz zapoznac się z historią makijazu w latach ’60 : http://www.littlebitofmakeup.pl/60vibes-jak-wykonac-makijaz-w-stylu-lat-szesciesiatych/

 

Historia makijażu - lata 70Historia makijażu - lata 70Historia makijażu - lata 70

 

 

 

 

8

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: