Historia mody polskiej – Wystawa Barbary Hoff

O wystawie twórczości Barbary Hoff dowiedziałam się, przeglądając prasę kobiecą. Bardzo się ucieszyłam, że mam jeszcze dużo czasu, żeby ją zwiedzić. Dlatego zaplanowałam szybka podróż na pomorze, gdzie w Muzeum Miasta Gdynia można zwiedzać do lutego wystawę projektów i poznać historię pani Hoff. Planując weekend, byłam bardzo podekscytowana i już nie mogłam się doczekać samego wyjazdu. Ponieważ pani Barbara swoją karierę rozpoczynała jako dziennikarka, przed wyjazdem postanowiłam się przygotować i wybrałam się do Biblioteki Miejskiej po archiwalne numery „Przekroju”, pisma, w którym moja bohaterka publikowała swoje felietony na temat mody. Chciała zapoznać się z jej stylem i formą przekazu, dlatego bardzo się ucieszyłam, kiedy się dowiedziałam, że archiwalne numery są dostępne.

W dzień wyjazdu byłam dość zakręcona i prawie spóźniłam się na pociąg. Jednak ostatecznie podróż przebiegła bezproblemowo. Gdynia tętni życiem, a jej mieszkańcy wyglądają na zadowolonych. Wizyta w Muzeum Miasta Gdyni i film na temat jej historii tylko minie w tym utwierdził. Każdy z mieszańców, który wystąpił w krótkiej filmowej prezentacji, wypowiadał się bardzo pochlebnie o życiu w tym mieście. Na pewno duży wpływ ma na to dostęp do morza i port, do którego przybywają statki z towarami z różnych zakątków świata. Jako miejsce tak dużego napływu nowości, Gdynia uchodzi za miasto innowacyjne i postępowe. Z przekazów rodzinnych wiem, że mój pradziadek, jeżdżąc na delegację do Gdyni, zawsze przywoził egzotyczne przyprawy, nowoczesny jak na tamte lata sprzęt i kilka niesamowitych historii.

Wracając do wystawy Barbary Hoff, zaskoczyła mnie jej nowoczesna i minimalistyczna oprawa. Na wejściu przywitały mnie manekiny odziane w czarne zestawy największych hitów kolekcji. Szczerze muszę przyznać, że wiele z tych modeli mogłabym ściągnąć bezpośrednio z wieszaka i ubrać, tym bardziej że jestem fanką czerni. Projekty Hofflandu są  uniwersalne i wpisują się w nurt nowoczesnej klasyki. Zamysł wprowadzanie kapsułowej, praktycznej kolekcji, która odpowiadałaby potrzebom szerokiej masie odbiorców, był bardzo innowacyjny w tamtym czasie. Można uznać, że Hoffland był naszą pierwszą sieciową formą sprzedaży ubrań, która wprowadzała modę na szare ulice ówczesnej Polski. Oprócz tego projektantka ubierała wielkie gwiazdy naszego kina oraz estrady. Pracując w branży mody i poznając jej mechanizmy od środka, rozumiem powodzenie tego przedsięwzięcia. 
Jestem bardzo zafascynowana panią Barbarą, jej działaniami i energią, jaką wkładała w tworzenie swojej wizji. Jest dla mnie wielką inspiracją i dowodem na to, że zaangażowanie i wiara w swoją misję przynoszą konkretne i satysfakcjonujące rezultaty. Wielki ukłon.

Tu możesz zobaczyć stylizację w klimacie lat ’70:  http://www.littlebitofmakeup.pl/vintage-look-w-ostatnich-promieniach-slonca/

Historia mody polskiej - Wystawa Barbary HoffHistoria mody polskiej - Wystawa Barbary HoffHistoria mody polskiej - Wystawa Barbary HoffHistoria mody polskiej - Wystawa Barbary HoffHistoria mody polskiej - Wystawa Barbary Hoff

 

11

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: